Home » Татковската улога му го промени животот, објави автобиографија – факти за најпознатата бугарска ѕвезда, раперот Криско

Татковската улога му го промени животот, објави автобиографија – факти за најпознатата бугарска ѕвезда, раперот Криско

by Журнал.мк

Имено, на нашето тло во главно го запознавме преку соработката со Слаткаристика, односно дуетот „Тик-так“ во 2016 година, но тоа не го менува фактот дека веќе долги години Криско е изведувач од првите редови на бугарското музичко небо.

Последна е неговата соработка со српскиот рапер, текстописец и продуцент Цоби, односно дуетот „Нове паре“, во склоп на филмот „Јужни ветар 2“.

Во продолжение за вас издвоивме повеќе факти за животот на Криско:

Неговата музичка кариера започнува во раното детство, посетувајќи часови по музика

Родителите на Криско, Вања и Радослав Талеви се занимавале со музика, така што семејните корени си го направиле своето.

Во 2005 година тој започнува да пишува свои поп, ар-ен-би и особено хип-хоп песни, а малку подоцна се запишува на студии по звучен инженеринг на Новиот бугарски универзитет. Во младоста работи и како диџеј.

Од 2009 до 2010 година бил дел од бугарската издавачка куќа Sam Sam Si Records

По таканаречен спор во 2011 година, Криско напуштил и го усвоил продукцискиот таг „Криско битс“.

Прекарот „Криско“ го добива од својата мајка

„Прекарот го добив уште како мал, а решив да го задржам бидејќи на девојќите им се допадна“.

Бил дел од жирито на четвртата сезона на X Factor Бугарија

Во 2015 година, Криско станал дел од четвртата сезона на X Factor Бугарија, каде што бил ментор на женските изведувачи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More