Home » Татко на дете заболено од голема кашлица вели: Болест која не би му ја посакал ниту на најголемиот непријател!

Татко на дете заболено од голема кашлица вели: Болест која не би му ја посакал ниту на најголемиот непријател!

by Журнал

Според податоците на Градскиот институт за јавно здравје, од март 2023 година во Белград се регистрирани 769 случаи на голема кашлица, но се претпоставува дека реалниот број на заболени е поголем.

И Министерството за здравство на Србија соопшти дека во претходните 13 месеци се забележани четири смртни случаи од голема кашлица кај невакцинирани деца до три месеци.

Душан Здравковиќ е татко на бебе кое се разболе од голема кашлица во октомври, кога имала само два месеци. Според него, бебето најпрвин добило третман во Здравствениот дом во Нов Белград, но состојбата се влошила, па тие биле упатени во Институтот за мајки и деца, каде што била потврдена дијагнозата.

Бебето е хоспитализирано на Детската пулмолошка клиника на болницата „Драгиша Мишовиќ“, каде останала десет дена, јавуваат белградските медиуми.

„Не побегнавме од вакцината, трчавме кон неа. Едноставно, оваа болест и стигнала пред предвиденото. Немала време да се вакцинира бидејќи добила голема кашлица пред вакцинацијата. Вообичаено е, колку што знам, бебињата да ја примаат вакцината против голема кашлица на три или четири месеци. Ние не сме анти-ваксери или нешто слично. Со оглед на тоа што го кажав, сакам да истакнам дека во некои европски земји бремените жени се вакцинираат против голема кашлица во третиот триместар од бременоста, така што и мајката и фетусот се заштитени од болеста. Тоа не е наша практика. И ни се случи и жена ми и бебето да имаат голема кашлица. Жена ми го помина тоа подобро, но бебето не. Притоа, не ја вадевме многу, ниту ја доведовме во ситуација да е во „гужва“, но болеста сепак ја фати“, вели таткото Душан.

Состојбата на бебето станувала комплицирана, а нападите на кашлање станувале се посилни и почести. По првото отпуштање од болница, ситуацијата нагло се влошила и бебето итно било повторно примено. Иако нејзините родители биле против домашно лекување, на убедување на лекарот ја извадиле од болница, но нејзината состојба повторно се влошила. По второто испуштање, бебето продолжило да има напади на кашлање, но ситуацијата постепено се подобрувала.

„Среќа што во `Мишовиќ` имаат специјализирана детска пулмологија, а беа опкружени со најголеми стручњаци. Условите во клиниката се добри, па имав кревет до ќерка ми и можев постојано да бидам со неа. И тоа ќе биде пресудно во тие моменти. Болеста се влошува и таа почнува силно да кашла на секои половина час, час. Таа добила третман, но големата кашлица е многу сериозна и многу незгодна, бидејќи ја нарекуваат – стодневна кашлица, бидејќи трае три месеци. Кај возрасните симптом е дека оваа кашлица им пречи долго, дека е задушувачка и многу заморна. Децата од училишна возраст, кога имаат голема кашлица, кашлаат толку многу што почнуваат да повраќаат, се случува и капиларите во очите да им пукнат, па белките од очите да им помодрат. Се случува и да се онесвести од кашлање. А најопасно е за малите бебиња. За нив тоа е опасно по живот“, вели Душан Здравковиќ.

Душан посочува дека исцрпувачко и застрашувачко било искуството од борбата со бебе со голема кашлица и апелира до идните мајки да се информираат за вакцинирањето за време на бременоста, нагласувајќи ја важноста да се заштитат и мајката и фетусот од оваа опасна болест.

„Тоа е болест што не би му ја посакал на мојот најголем непријател“. Гледањето на вашето дете на тој начин, кое се мачи во секој момент, е крајно исцрпувачко и застрашувачко. Освен комфорот кој е нарушен, бидејќи нема сон и бара целосна посветеност секоја минута од денот, тоа е животозагрозувачка болест која некои деца не успеваат да ја надминат. И тоа е најморничавото чувство, бидејќи за време на нашиот престој таму слушнавме дека некои бебиња починале. Вашето дете наеднаш се класифицира во одредени проценти, во кои некои деца преживуваат, а некои не“, нагласува Душан и ги повикува идните мајки да се информираат за вакцинациите и за време на бременоста, за да не дојдат во ситуација семејството. беше внатре

Преку неговото сведочење се открива колку е тешко да се лекува голема кашлица кај бебињата и колку е важна брзата и точна дијагноза, како и адекватната терапија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More