Home » Таравари: АА ќе освои 5-6 пратеници, а ВРЕДИ најмалку 15

Таравари: АА ќе освои 5-6 пратеници, а ВРЕДИ најмалку 15

by Журнал.мк

Aлијанса за Албанците на состанок на Централното собрание попладнево ги финализираше листите со кандидати за пратеници. Лидерот на партијата Арбен Таравари очекува само неговата партија да освои 5 или 6 пратеници, додека коалицијата ВРЕДИ да добие најмалку 15. Во изборната единица број 6, Алијанса ќе стартува со Мимоза Муса, која ќе биде на третото место, Халил Снопче на четвртото и Садик Сулејмани на седмото.

„Во изборната единица број 5 носител на листата ќе биде Салим Сулејмани од Струга, а во изборната единица број 2 втор на листата ќе биде Ријад Шаќири од огранокот во Липково. Во изборната единица број 1 имаме позиција 3 заедно со Демократското движење, заедно ќе именуваме кандидат, а позицијата број 4 е на АА, односно 5 или 6 сигурни места од 15 колку што ќе освои коалицијата ВРЕДИ“, рече Арбен Таравари, Претседател на Алијанса за Албанците.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More