Home » „Тајмс”: Британската Влада подготвува нов пакет санкции против руските енергетски компании

„Тајмс”: Британската Влада подготвува нов пакет санкции против руските енергетски компании

by Журнал.мк

Британската Влада денеска ќе го претстави новиот пакет санкции против Русија, што може да влијае врз имотот на руските енергетски компании, соопшти „Тајмс”.

Според извори од владиниот кабинет, ограничувањата предвидуваат замрзнување на имотот и забрана за влез во земјата, а ќе се однесуваат на физички и правни лица од „стратешко значење” за руските власти.

Шефицата на британската дипломатија, Елизабет Трас, вчера во интервју за Скај њуз кажа дека властите во земјата ќе го изменат постојното законодавство за да им се овозможи да го прошират списокот со санкции.

-Во моментов можеме да воведеме санкции само за оние кои се директно вклучени во дестабилизацијата на Украина. Планираме да ја прошириме листата, така што секоја компанија, што е од интерес за Кремљ и за рускиот режим, да може да биде зафатена со санкции, рече таа.

Трас одби да даде конкретни детали за идните ограничувања, соопштувајќи дека „ништо не е исклучено” за можните мерки против имотот на големите руски бизнисмени кои живеат во Лондон.

Таа потенцира дека во случај на руска инвазија на Украина, Германија е подготвена да се откаже од гасоводот „Северен тек-2″.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More