Home » СВР Тетово казни 30 возачи за престигнување на забранети места

СВР Тетово казни 30 возачи за престигнување на забранети места

by Журнал.мк

Полициски службеници на СВР Тетово, вчера (1 март) од 15 до 20 часот спроведоа акциска контрола за престигнување, во која вкупно биле откриени и санкционирани 30 прекршоци (ТЕ-17 и ГВ-13).

„Сите прекршоци се однесувале на престигнување на недозволени, односно забранети места. На возачите-прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци со парични глоби кои за овој вид сообраќаен прекршок, согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, се движат од 45 до 250 евра во денарска противвредност. На некои од нив и времено ќе им бидат одземени возачките дозволи од три месеци до една година, зависно од тоа како и каде престигнувале.“, извести портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

СВР Тетово со апел до возачите максимално да внимаваат кога станува збор за престигнувањето и да не ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More