Home » Свлечиште затрупа над 2.000 луѓе во Папуа Нова Гвинеја, властите бараат меѓународна помош

Свлечиште затрупа над 2.000 луѓе во Папуа Нова Гвинеја, властите бараат меѓународна помош

by Журнал.мк

Владата на Папуа Нова Гвинеја соопшти дека лизгањето на земјиштето во петокот затрупало повеќе од 2.000 луѓе и официјално побара меѓународна помош.

Бројката на локалните власти е околу три пати поголема од проценката на Обединетите нации за 670 затрупани луѓе.

Вршителот на должноста директор на Националниот центар за катастрофи на островската држава во јужниот дел на Пацификот во писмо до постојаниот координатор на ОН рече дека лизгањето на земјиштето „затрупало повеќе од 2.000 луѓе“ и предизвикало „големо уништување“.

Австралија се подготвува да испрати авиони и друга опрема за помош во Папуа Нова Гвинеја.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More