22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Светска банка прогнозира раст на македонскиот БДП од 3,6 проценти за 2021 година

Најчитани вести

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија од 3,6 проценти во 2021 година и 3,5 проценти за 2022 година.

За земјите од регионот, Светска банка предвидува раст на БДП на Албанија од 5,1 проценти во 2021 година, на БиХ – 2,8 проценти, на Бугарија – 3,3 проценти, на Хрватска – 5,4 проценти, на Косово – 3,7 проценти, на Црна Гора – 6,1 проценти и Србија – 3,1 проценти.

Во полугодишниот извештај „Глобал Економик Проспектс” (Global Economic Prospects), прогнозата за раст на БДП во регионот е 4,4 проценти во Албанија, 3,5 проценти во БиХ, 3,7 проценти во Бугарија, Хрватска – 4,2 проценти, Косово – 4,9 проценти, Црна Гора – 3,9 проценти и Србија – 3,4 проценти.

Според Светска банка, растот во Западниот Балкан се очекува да се забрза до 3,5 проценти во оваа година, во услови на враќање на довербата на потрошувачите и на бизнисот, како и намалување на политичката нестабилност.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com