22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Струмичкиот театар одбележа 70 години постоење

Најчитани вести

Со кратко видео и колаж од фотографии накусо беше прикажана седумдесет годишнината историја на струмичкиот театар.

Со промоција на монографијата „Сцена, светлини” од Ацо Гогов, изложби на фотографии и костими од театарски претстави одиграни во изминатите 70 години и доделување на плакети и благодарници, синоќа беше одбележана седумдесетгодишнината од постоењето на Народниот театар „Антон Панов” од Струмица.

На пензионираната актерка Тинка Ристевска и беше врачено специјално признание за полувековниот непрекинат настап на театарската сцена.

– Од седумдесетте години на нашиот театар мои 50 се вложени во театарот. Активно 35 години, но формално само заминав во пензија во 2005 година , но и оттогаш постојано играм. Никогаш нема да го заборавам ноември 1969 година кога дојдов и почнав со улогата на Донка во „Бегалка”, а годинава завршив со Аманда во „Стаклена менажерија”, рече актерката Ристевска.

Инаку, струмичкиот театар е формиран на 1 мај 1949 година и досега се подготвени вкупно 393 премиери, одиграни се 4.938 претстави, а присуствувале вкупно еден милион 303 илјади и 442 гледачи. /МИА

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com