Home » Странските работници се задоволни од условите за работа во Хрватска

Странските работници се задоволни од условите за работа во Хрватска

by Журнал.мк

Во подобрите ресторани искусните готвачи можат да заработат од две и пол илјади евра нагоре. Платите за почетниците готвачи се движат од илјада двесте до 1.500 евра, пишува N1.

„Сите имаат слободен ден, уредно се платени, имаат свое работно време, знаат според неделен распоред кога работат, кога се слободни, имаат и годишен секако, затоа се потрудивме да привлечете наши луѓе“, вели Деан Пејовиќ, готвач и косопственик на ресторан во кој се вработени работници од Хрватска.

Во друг ресторан, косопственикот вработил тројца Филипинци, вклучувајќи и готвач.

„Задоволен сум од мојата работа во Хрватска, добра е. Мојот работодавец е добар и многу љубезен кон нас, кон странските работници“, вели овој готвач.

Платено му е сместувањето и комуналиите, оброк во ресторан, а задоволен е од платата. Најтешкиот дел беше учењето да ги подготвува јадењата од овие краишта, но и тоа му успеа.

„Ние сме странци, па не ја знаеме вашата храна! Затоа мора многу да учиме и вежбаме… Но, убаво е да научиш да си ги подготвуваш оброците. Виршли, гурмански, да“, вели Филипинецот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More