Home » Стојаноска: На ВМРО му треба 61 пратеник за да го поправи уништеното од изминатите седум години

Стојаноска: На ВМРО му треба 61 пратеник за да го поправи уништеното од изминатите седум години

by Журнал.мк

Според мене очекувана е разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ која вели речиси дупло повеќе мандати за ВМРО-ДПМНЕ во Собранието за разлика од СДС. Тоа е поради тоа што се случуваше изминатите седум години. Или ништо не направија во изминативе седум години, ништо од тоа што ветуваа не направија, рече Дафина Стојаноска, пратеник во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ на тв Алфа.

Стојаноска посочи дека на ВМРО-ДПМНЕ му треба 61 пратеник за да може да ги реализира политиките и да го поправи уништеното од изминатите седум години.

„61 пратеник за ВМРО-ДПМНЕ ќе значи апсолутна одговорност, она што го говоревме да го реализираме, 61 пратеник е за да не се кочат работите како што сме биле сведоци до сега“, кажа Стојаноска.

Според неа, оваа власт во 2021 година имаше дебакл на локалните избори, а не направија никаква анализа.

„Анкетите го кажуваат тоа што го гледаме секој ден, тоа е незадоволството од оваа власт, има секој ден анкети и на улица меѓу граѓаните, затоа ова што го прават со црна кампања дека им се виновни ботови, односно лажни профили е несфатливо. Секоја власт од таа позиција кога оди на избори се фали со постигнатото, изјави Стојаноска.

Таа се осврна и на фактот дека СДС се гледа дека по лошите политики нема со кои нови кадри да излезе.

„На следниве избори кога треба да покажат нешто ново се враќаат на лик како Венко Филипче. Како и да е, јас сакам позитивни кампањи, јас најмногу сакам да ги промовирам нашите проекти, но ако почнат со црна кампања – ќе морам да возвратам“, кажа Стојаноска.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More