Home » Ставањето на починатиот сопруг на Јанева на „црната листа“ било административна грешка

Ставањето на починатиот сопруг на Јанева на „црната листа“ било административна грешка

by Журнал.мк

Ставањето на починатиот сопруг на поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева, на „црната листа“, е административна грешка, одговориле од американската амбасада во Скопје.

Од американската амбасада за Телма ја потврдиле грешката и велат дека „имааат целосна доверба во доказите и собраните информации кои се побарани од нив, според американскиот закон, за да ја назначат Јанева на листата“.

-Тие податоци се внимателно проверени и овде и во Вашингтон за секој поединец што го вклучуваме на нашата листа. Стандардна практика е да се назначуваат членови на потесното семејство на оние за кои сметаме дека се вмешани во значителна корупција. Во овој случај, информациите за еден член на семејството не беа актуелни и се работи за административна грешка, одговориле од амбасадата.

Јанева и актуелниот градоначалник на општината Карпош и кандидат за претседател на државата, Стевчо Јакимовски, пред два дена се најдоа на американската „црна листа“, а на неа се најдоа и членовите на нивните семејства меѓу кои и починатиот сопруг на Јанева.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More