Home » Стартапите лани привлекоа 319,6 милијарди долари

Стартапите лани привлекоа 319,6 милијарди долари

by Журнал

Стартапите собрале 319,6 милијарди долари во текот на 2023 година, што значи дека овој вид инвестиции се вратиле на нивото пред избувнувањето на пандемијата, но не и дека продолжила „манијата“ на инвестиции од 2021 и 2022 година, истакна платформата Дилрум (Dealroom) во нејзината годишна анализа.

Всушност, во 2023 година беше забележан најмалку собран ризичен капитал (VC) од 2017 година, така што аналитичарите на Dealroom ја нарекуваат годината што следува „година на ресетирање“, пренесе Бизнис.рс.

Има и светла страна на главно мрачните показатели и прогнози – кога се исклучени „мега круговите“, односно инвестициите од повеќе од сто милиони долари во една компанија, се покажа дека стартапите собрале повеќе пари за претходните фази на развој. отколку во пандемијата во 2020 година.

Преведено во бројки, во 2023 година се случија нешто повеќе од 35.000 кругови на финансирање во т.н. pre-seed фаза, што е најниската фаза на развој на стартап, кога се собира почетниот капитал.

Во истиот период, околу 6.000 проекти обезбедија финансирање во фазата Серија А, односно кога стартапот се уште се развива, но дошол до фаза кога може да издава акции или опции.

Во анализата, Dealroom укажува и дека други финансиери излегле „на линија“ со ВЦ средства. Во 2023 година, според нивните податоци, инвестициите од „не-ВЦ“ извори достигнаа рекордно високо ниво. Поточно, учеството на ВЦ во вкупниот инвестициски „колач“ изнесува 47 отсто, додека корпоративните инвеститори вложиле 23 отсто, а останатите 29 отсто.

Интересно е што дури 10 милијарди долари од вкупниот резултат на „корпоративниот“ дел оди на една инвестиција – тоа е сумата што Мајкрософт ја издвои за инвестирање во OpenAI, компанијата што го разви ChatGPT.

Покрај тоа, податоците за вредноста на компаниите за генеративна вештачка интелигенција (GenAI) кажуваат колкава е „тежината“ на OpenAI.

„Годината зад нас беше епохален момент на напредок во областа на вештачката интелигенција (ВИ). Вредноста на компаниите кои развиваат генеративна вештачка интелигенција (GenAI) се зголеми петкратно за само 12 месеци, а термините „ВИ“ и „халуцинира“ (кои се користат кога модел со вештачка интелигенција прави грешки) се најдоа во потесниот избор за зборовите на Колинс на годината, односно Кембриџ речникот“, истакнува Дилрум.

Во текот на 2023 година беа создадени вкупно 87 „еднорози“ – компании чија вредност беше проценета на повеќе од една милијарда долари. Од една страна, тоа е најмалиот број на еднорози од 2014 година, но во секој случај изминатата година беше невообичаено лоша за глобалниот стартап екосистем.

Најмногу пари привлекоа стартапите од областа на GenAI, електричната мобилност (решенија за транспорт на луѓе и стоки), развојот на електрични батерии и кружната економија.

Првите пет стартапи, според висината на инвестицијата што ја привлекле, се компаниите OpenAI, Stripe, h2GreenSteel, Inflection и Anthropic, додека листата на „пропаднати“ ја предводат FTX и WeWork.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More