13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

STARLINK ИНТЕРНЕТ САТЕЛИТИТЕ ДОБИВААТ ЛАСЕРИ

Најчитани вести

Компанијата SpaceX од месец јуни не лансираше ниту еден Starlink сателит, а има добра причина за тоа – идните единици ќе добијат засилување во форма на ласер.https://credissimo.mk/affiliate/call-me?utm_source=usb

Последната сателитска турнеја во вселената започна на 30 јуни, и оттогаш имаше пауза. Ова е невообичаено, бидејќи во првата половина од годината лансирањата беа чести, а мистеријата ја реши претседателката на компанијата Гвин Шотвел. Имено, таа објасни дека во моментов се испраќаат ласерски терминали во вселената, што значи дека во следната серија сателити ќе бидат вклучени и споменатите ласерски терминали.

SpaceX се надева дека на овој начин Starlink Интернет ќе стигне до делови од светот каде што не е можно да се изградат станици на терен. Тоа е вреден додаток, бидејќи ласерските терминали ќе овозможат пренос на податоци без потреба од посредници на површината на Земјата.

Соѕвездието Старлинк расте, а со тоа и бројот на корисници. SpaceX редовно започнува нови сателитски тури од мај 2019 година, а идното мега-соѕвездие постојано расте. Кон крајот на јуни беа лансирани уште 60 сателити, така што вкупниот број сега изнесува 1.735 единици. Компанијата вети поголема брзина дури и порано отколку со традиционалните врски, а ветувањата веќе се приближуваа до реалноста.

Старлинк наскоро планира нови сателитски тури, а неодамна беше објавено дека станува збор за понапредни единици кои сигурно ќе влијаат на брзината и доцнењето. Ова е добра вест за оние што живеат во оддалечените области низ целиот свет, а бројот на корисници се зголеми во последниот месец, достигнувајќи 100 илјади претплатници од 12 земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com