Home » Срушена е куќата на масовниот убиец Бориловиќ од Црна Гора

Срушена е куќата на масовниот убиец Бориловиќ од Црна Гора

by Журнал

Вчера во цетинската населба Медовина по наредба на надлежен инспекциски надзор е срушена куќата на Вук Бориловиќ, масовен убиец од Црна Гора.

Според образложението до кое имала пристап РТВ Цетиње, куќата е урната врз основа на инспекциско решение на Министерството за просторно планирање, урбанизам и државен имот, бидејќи објектот на спорната катастарска парцела нема одобрение за градба.

Барањето за уривање го поднел Милош Мартиновиќ, човек чија сопруга и синови биле убиени од Бориловиќ за време на невидениот масакр.

Куќата е урната со согласност на членовите на семејството на Бориловиќ.

Инаку, по масакрот во неколку наврати избувнаа пожари во куќата.

На 12 август 2022 година, 34-годишниот Бориловиќ во Медовина уби десет и рани шест лица, меѓу кои и еден полицаец кој беше застрелан во главата.

Загинал во размена на оган со полицијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More