Home » Српското движење „Еколошко востание” најави блокада на зградата на Владата

Српското движење „Еколошко востание” најави блокада на зградата на Владата

by Журнал.мк

Движењето Еколошко востание заедно со други организации денеска најави блокада на зградата на Владата на Србија на седницата закажана за 12 часот. Најавено е дека блокадата на зградата на српската Влада ќе трае се додека не се укине уредбата за просторниот план на специјалното наменско подрачје за реализација на проектот Јадар и додека на веб-страницата на Владата не се објават сите потпишани документи со Рио Тинто.

Еколошко востание најави дека ќе бара претставниците на тоа движење да присуствуваат на седницата на Владата и да побараат на дневен ред на седницата да биде ставена точка со која ќе се поништи уредбата за проектот Јадар.

„Ова е последен во низата обиди да се изврши притисок врз нашите институции, конечно да почнеме да работиме во интерес на граѓаните и во интерес на зачувување на нашата држава и нашиот народ. Доколку нашите барања се игнорираат, владата ќе биде единствена одговорна за се што ќе се случаи во следните денови при блокади и протести”, се вели во соопштението.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More