Home » Средба Османи- Филипиду

Средба Османи- Филипиду

by Журнал

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес во својот Кабинет ја прими грчката амбасадорка во земјава, Софија Филипиду.

На средбата, соговорниците изразија задоволство од динамиката со која се развиваат односите меѓу двете соседни земји, плодната соработка во повеќе области и взаемната подготвеност за нивно продлабочување.

На средбата беа разменети мислења за актуелните политички состојби, а беа разгледани и мерките и активностите кои Владата ги спроведува во насока на имплементација на обврските од Преспанскиот договор.

Недвосмислената поддршка на Грција за европската интеграција на земјата, соработката во рамки на НАТО Алијансата и други меѓународни организации како и регионални иницијативи беа исто така теми на разговор на средбата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More