Home » Спасовски на откривање спомен обележје во чест на Игор Драганов: Херојскиот чин на Игор Драганов никогаш нема да биде заборавен

Спасовски на откривање спомен обележје во чест на Игор Драганов: Херојскиот чин на Игор Драганов никогаш нема да биде заборавен

by Журнал.мк

Денеска (24.10.2023) министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски присуствуваше и се обрати на настан по повод откривање спомен обележје во чест на ликот и делото на загинатиот припадник на македонската полиција, Игор Драганов, во организација на Здружението на бранители на Македонија.

„Нашиот херој Игор беше полициски службеник кој некогаш беше со нас, се радувaше и тагуваше заедно со нас, храбро и достоинствено пред 16 години на денешен датум извршувајќи работни задачи во близина на селото Танушевци на падините на Скопска Црна Гора го положи својот живот за татковината, извршувајќи ја својата света должност чување на безбедноста и сигурноста на македонските граѓани”, рече министерот во своето обраќање пред присутните.

Спасовски истакна дека со денешново откривање на спомен обележјето му оддаваме должна почит на Игор Драганов, но и на неговите најблиски, чијашто загуба останува вонвременски ненадоместлива.

„Ве уверувам дека Игор засекогаш ќе остане запаметен по своите херојски дела и вечно ќе живее во колективната меморија на сите наши граѓани, а неговата храброст и пожртвуваност ќе биде инспирација за идните генерации. Наша света должност е да направиме се да го зачуваме мирот и безбедноста и да продолжиме да целиме кон подобра иднина, која ќе биде просперитетна за сите. Свесни сме дека овој паметник подигнат во чест и сеќавање на Игор никогаш нема да ја исполни празнината што вечно ќе постои, но сите ние – неговите колеги, пријатели, сограѓани и сонародници – сме повеќе од должни и обврзани не само да го чуваме споменот, туку и со нашето секојдневно работење и однесување да докажеме дека херојскиот чин на овој 24 годишен скопјанец, нема да биде заборавен”, рече Спасовски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More