27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

SpaceX постави два нови рекорда за користење на иста ракета

Најчитани вести

Компанијата SpaceX продолжува да поставува рекорди кога се работи за искористливоста на нивните ракети. 

SpaceX петти пат ја лансираше истата ракета Falcon 9, што е нов рекорд кога станува збор за употребливоста на ракетата, и покрај тоа изврши две лансирања на истата ракета во период од само 27 дена, што е исто така уште еден рекорд.

Инаку, најновото лансирање беше направено со цел SpaceX да испорача уште 60 сателити во орбитата, кои стануваат дел од Starlink интернет мрежата 

Ракетата Falcon 9 беше лансирана од Кејп Канаверал на Флорида, а нејзината прва фаза успешно слета на Земјата девет минути подоцна, односно на еден од беспилотните бродови на SpaceX во Атлантскиот Океан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести