32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Совет од НУТРИЦИОНИСТ: Не започнувајте диета за време на ПРАЗНИЦИТЕ!

Најчитани вести

Празниците се во тек и сите знаеме што значи тоа.

Особено за нашето здравје и изглед.

Ретко кој успева некој да не претерува со храна, што е во овој период од годината, неизбежно.

И тогаш се чувствуваме виновни и со цел да се обидеме да ги „поправиме работите“, решивме да одиме на диета.

Сепак, како што тврди нутриционистот Колин Кристенсен, не треба да го правиме тоа, треба само да јадеме нормално.

На својот профил на Инстаграм, таа сподели совети како да се одржи здравјето, но истовремено и да се изгубат вишокот килограми со јадење како и обично.

Ако се прашувате како да ги вратите навиките во исхраната на вистинскиот пат, еве го мојот одговор: јадете нормално. Вие не треба да имате детоксикација со сокови, или чистење на телото. Доколку сакате да се храните здраво, задолжително измијте го зеленчукот пред јадење. Покрај тоа, јадете нормално и ќе бидете добро. „Нормалната диета вклучува одредено прејадување или уживање во храната“, рече Колин.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com