Home » Состанок на советот НАТО- Русија

Состанок на советот НАТО- Русија

by Журнал.мк

Во Брисел денеска состанок на советот НАТО- Русија. Средбата следи по разговорите меѓу Москва и Вашингтон во Женева.

Двете страни изразија оптимизам во врска со руските барања за безбедносни гаранции од НАТО, односно дека Алијансата нема повеќе да се шири кон исток.

САД и западните сојузници имаат забелешки на распоредувањето руски трупи на границата со Украина како подготовка за можна интервенција на Москва.

Синоќа амбасадорката Џулијан Смит, постојан претставник на САД во НАТО изјави дека Алијансата нема да се врати на границите на кои се простираше од пред две децении.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More