19.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Сообраќајот тековно по влажни коловози, снег на Шапка, Маврово и Стража

Најчитани вести

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Снег провејува на Попова Шапка и на планиските премини Маврово и Стража кој во не се задржува на коловозот.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15.11.2020 година во сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2021 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com