Sony Xperia 20: Спецификации и големи промени!

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Високиот тело-дисплеј сооднос е она што го прави Sony Xperia 10 поуникатен и различен од останатите телефони на пазарот. Но, неговите генерични спецификации не се толку привлечни за корисниците. Со Xperia 20, работите ќе се променат:

Според новите информации, Xperia 20 ќе доаѓа со големи промени во внатрешноста. Поспецифично, Snapdragon 630 кој се наоѓа во внатрешноста на Xperia 10 ќе биде заменет со помоќниот Snapdragon 710. Се разбира, новиот процесор ќе биде придружен и со повеќе меморија – 6GB RAM и 128GB меморија.

Исто како неговиот претходник, Xperia 20 ќе има 6 инчен дисплеј со висок 21:9 тело-дисплеј сооднос и резолуција од 1080 x 2520 пиксели. На предната страна ќе се наоѓа една, а на задната страна ќе се наоѓаат две камери.

Претставувањето на Xperia 20 го очекуваме во септември, додека смартфонот официјално ќе биде достапен од октмоври./gsm.mk

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.