Sony Xperia 2 ќе биде првиот смартфон со S-Cinetone

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Sony одржува завршни тестови со наследникот на Xperia 1, чија премиера треба да ја видиме на IFA
2019 на почетокот на следниот месец. Уредот ќе го задржи дизајнот на својот претходник, но исто
така ќе понуди и некои прилично големи подобрувања. Sony веќе ја регистрираше трговската
марка „S-Cintetone“ во Канцеларијата за интелектуална сопственост на Европската унија (EUIPO).
Првиот паметен телефон со технологија ќе биде Sony Xperia 2.

Описот на регистрацијата открива дека оваа иновација е наменета не само за паметните телефони,
туку и за дигиталните фотоапарати, таблети, компјутери и многу повеќе. Ако го погледнеме името
„S-Cinetone“, можеме да очекуваме дека тоа е софтверска функција што го прилагодува и го
подобрува квалитетот на бојата. За жал, патентната документација повеќе не открива детали за тоа
како работи технологијата.

GizmoChina верува дека може да биде наследник на режимот „Cinema Pro“ на Xperia 1, дозволувајќи
им на корисниците да снимаат 4K видео со 30 фрејмови во секунда. Потсетуваме дека Sony Xperia 2
се очекува да има 6.1-инчен дисплеј со 4K резолуција и да го напојува процесорот Qualcomm
Snapdragon 855, дополнет со 6 GB RAM меморија. Батеријата ќе биде 3000mAh, со опција за
безжично полнење. Оперативниот систем е Android PIe

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.