9.8 C
Skopje
Thursday, February 2, 2023

Sony ќе го претстави Xperia 2 na IFA 2019

Најчитани вести

Sony Xperia 1 е името на новиот предводник на компанијата на пазарот на паметни телефони, кој беше официјално претставен во февруари. Се чини дека јапонскиот производител продолжува да ја следи стратегијата со премиерата на два уреди од висока класа со Android во рамките на календарската година. На Интернет се појавија информации, кои откриваат постоење на два нови Sony модели наречени „J8210“ и „J8010“ соодветно, пренесе SumahoInfo.

Кодните имиња на уредите се „SPHINX“ и „HORUS“, соодветно, а вториот поддржува 5G технологија. За „J8210“, кој ќе стане следниот уред од висока класа на Sony, има голем интерес. Ве потсетуваме дека моделот Xperia 1 е „J8110“, што е дефинитивен доказ дека новиот модел, всушност, ќе биде негов наследник. Официјалната премиера ќе се одржи на IFA 2019 година, која ќе се одржи во Берлин од 6 до 11 септември.

Се уште немаме официјални податоци за подобрувањата на Sony Xperia 2. Паметниот телефон се очекува да ја задржи истата резолуција од 3840×1644 пиксели како неговиот претходник. На екранот најверојатно ќе има 6.1-инчна дијагонала и тројна задна камера на задната страна. Батеријата ќе има капацитет од 3000mAh. Некои аналитичари велат дека паметниот телефон ќе понуди мешавина помеѓу моќниот Qualcomm Snapdragon 855 процесор и најмалку 6GB RAM меморија.//lokalno.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести