Home » Sony ја купува компанијата Bungie за 3,6 милијарди долари

Sony ја купува компанијата Bungie за 3,6 милијарди долари

by Журнал.мк

Sony ја купува Bungie, компанијата која ги разви популарните игри Destiny и Halo, за 3,6 милијарди долари.

Веста за аквизицијата доаѓа веднаш откако Microsoft објави дека го купува Activision Blizzard, познат по серијата хит игри како World of Warcraft и Call of Duty, за 68,7 милијарди долари.

Како што на својот блог објави извршниот директор на компанијата, Пит Парсонс, Bungie „ќе продолжи самостојно да објавува и развива игри “.

„Во CEE (подружница за забава и игри на Sony, оп.а.) најдовме партнер кој безусловно нè поддржува во се` што сме и сака да ја забрза нашата визија за создавање забава за сите генерации, истовремено одржувајќи ја креативната независност што победува во срцето на Банџи“, напиша Парсонс.

„Како и ние, така и CEE верува дека игрите се само почеток на она што нашата соработка може да го донесе. додаде тој..

Bungie ќе продолжи да развива игри за повеќе платформи и ќе остане независно студио и издавач, потврди извршниот директор на Sony Interactive Entertainment, Џим Рајан. Bungie потврди дека нивните идни игри нема да мора да се играат само на PlayStation, познатата гејмерска конзола на Sony.

„Не, ние сакаме световите што ги создаваме да бидат достапни секаде каде што луѓето играат игри. Ќе продолжиме да објавуваме сами, да останеме независни во нашата креативност и да продолжиме да водиме обединета заедница на гејмери“, рече Bungie како одговор на прашање за како спојувањето ќе влијае на нивниот успех.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More