Home » Сок од цеден портокал, природна заштита од многу болести

Сок од цеден портокал, природна заштита од многу болести

by Журнал

Редовното консумирање портокали ќе ве заштити од вируси и ќе го забрза варењето, а витаминот А ќе обезбеди подобар вид. Полни се со антиоксиданти, кои ѝ даваат на кожата поубав изглед, па дури и го регулираат високиот крвен притисок.

Пиењето сок од портокал ве штити од бубрежни заболувања и ја намалува можноста за појава на камења во бубрезите.

Сокот од портокали е одличен е за бремени жени, бидејќи спречува невролошки нарушувања кај бебето, доколку се консумира во текот на бременоста.

Исто така стимулира производството на колаген кој ги одржува ткивата на главата, поврзани со косата. Дава сјај и волумен со често консумирање.

Редовното консумирање на сок од портокал, сè додека е без додаден шеќер, може позитивно да влијае на нашиот организам.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More