Home » Собранието го донесе новиот Деловник за работа кој ќе се применува од следниот парламентарен состав

Собранието го донесе новиот Деловник за работа кој ќе се применува од следниот парламентарен состав

by Журнал.мк

Собранието во рамки на 131. седница вечерва со 83 гласа „за“ и двајца „против“ го донесe новиот Деловник за работа на Парламентот, што ќе се применува од наредниот собраниски мандат.

На денешното гласање му претходеше жестока расправа, проследена со инциденти. Пратеници на Левица фрлаа документи, кршеа монитори, ја одзедоа картичката од Мисовски и се закануваа со ескалација. Апасиев го соблече чевелот и со него удираше по амандманите. Потпретседателот Горан Мисовски беше принуден и ја прекина седницата откако неговите напори за деловничко водење на амандманската расправа не дадоа резултати.

Крмов и Апасиев бара да се гласа за секој од нивните 2 и пол илјади амандмани, а не само за 12 кои влегоа во процедура.

Предлагачот на Деловникот, спикерот Талат Џафери ги одби амандманите, а и пратениците ги одбиваа со мнозинство од 74 гласа. Крмов заканувачки се доближуваше до Мисовски, а Апасиев удираше со чевелот по документите

Новиот Деловник беше со години усогласуван меѓу партиите во рамките на процесот Жан Моне. Против Деловикот гласаа само двајцата пратеници – од Левица.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More