Home » Собрани потписи за смена на градоначалниците на северот на Косово

Собрани потписи за смена на градоначалниците на северот на Косово

by Журнал

Во четири општини со српско мнозинство на северот на Косово – Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток заврши собирањето потписи за петицијата за смена на градоначалниците Албанци.

Ова за Радио Слободна Европа (РСЕ) го потврдија членовите на Иницијативните групи, кои ја покренаа петицијата врз основа на Административната инструкција на Владата на Косово. Оваа инструкција беше донесена на почетокот на септември минатата година за да се отвори пат за распишување вонредни избори на северот на Косово, откако на власт дојдоа албанските градоначалници бидејќи Србите ги бојкотираа изборите.

Инаку, рокот за собирање потписи за смена на градоначалникот истекува на 22 јануари, а врз основа на Управната инструкција може да се продолжи само еднаш за уште 15 дена.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More