18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Со овие намирници настинката ќе ви помине побрзо

Најчитани вести

Обичната настинка трае од седум до десет дена, но ако го зголемите внесот на цинк би се вратиле во форма многу порано.

Морски плодови, црвено месо, мешунки и индиски оревчиња, сите имаат едно заедничко нешто, тие се приридни извори на цинк .

Внесот на висока доза цинк во просек ја скратува настинката за три дена, која воглавно трае седум до десет денови, покажува анализата во истражувањето посветено на заштитната улога на цинкот во имуниот систем.

Една од најпозитивните улоги на цинкот е допринесот за нормална функција на имунолошкиот ситем. Влијае врз создавањето и активацијата на Т-лимфоцитите, белоите крвни ќелии важни за борбата против инфекции, па недоволниот внес на овој минерал негативно влијае врз имунитетот.

Цинкот припаѓа во микроелементите кои ни се потребни во мали колични. Препорачаната дневна доза е 10 милиграми.

Испитаниците во студијата внесувале дури и по 75-80 милиграми дневно, во текот на една или две недели и тоа немало штетни последници по здравјето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com