Home » Словачката либерална партија Прогресивна Словачка води на изборите, покажуваат излезните анкети

Словачката либерална партија Прогресивна Словачка води на изборите, покажуваат излезните анкети

by Журнал.мк

Словачката либерална партија Прогресивна Словачка (ПС) води на парламентарните избори во саботата, покажаа првичните излезни анкети, потенцијално блокирајќи го поранешниот левичарски премиер Роберт Фицо да ја врати својата партија на власт, откако вети дека ќе ја прекине воената помош за соседна Украина, јави Ројтерс.

Прогресивна Словачка освои 23,5 отсто од гласовите, пред 21,9 отсто за партијата СМЕР-ССД на трикратниот премиер Фицо, покажа излезната анкета на агенцијата Фокус за ТВ Маркиза.
Втората излезна анкета на агенцијата Медијан за јавниот радиодифузен сервис РТВС покажа дека либералната партија освоила 19,97 отсто од гласовите, пред 19,09 отсто за партијата на Фицо во нацијата со 5,5 милиони жители.

Партијата ПС се залагаше за одржување на силната поддршка на Словачка за Украина и најверојатно ќе ја следи либералната линија во Европската унија за прашања како што се гласањето на мнозинството за да го направи блокот пофлексибилен, зелените политики и правата на ЛГБТК+.

Влада предводена од Фицо и неговата партија СМЕР-ССД би значело приклучување на Словачка кон Унгарија во оспорувањето на консензусот на Европската унија за поддршка на Украина, исто како што блокот сака да го задржи единството во спротивставувањето на руската инвазија.

Водечката партија што ќе излезе од изборите треба да ја добие прва можноста за формирање влада, а ниту една партија не се предвидува да освои целосно мнозинство.

Формирањето нова влада ќе зависи од резултатите за повеќе од половина дузина помали партии, од либертаријанци до екстремно десничарски екстремисти, пишува Ројтерс.

Инаку, пред изборите се очекуваше тесна борба меѓу поранешниот левичарски премиер Роберт Фицо, кој вети дека ќе ја прекине воената помош за соседна Украина, и прозападните либерали предводени од лидерот на ПС, Михал Шимечка.

Претходните анкети покажаа дека двете страни се во мртва трка.

Избирачките места беа отворени во 7:00 часот, а гласањето заврши во 22:00 часот. Излезните анкети ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места, додека првите резултати ќе бидат достапни за неколку часа.

Влада предводена од Фицо би значело дека Словачка и се придружува на Унгарија меѓу земјите на ЕУ кои го доведуваат во прашање консензусот на блокот за поддршката за Украина, во време кога Европската унија сака да го задржи единството во спротивставувањето на руската инвазија. Тоа, исто така, би ја сместило Словачка меѓу источните поранешни комунистички држави со влади јавно непријателски настроени кон либерализмот, вклучително и Полска со нејзиниот националистички PiS, кој исто така се соочува со избори следниот месец.

Од друга страна, владата на либералната Прогресивна Словачка (ПС) би продолжила со истата насока во надворешната политика, задржувајќи ја силната поддршка на Словачка за Украина и ставајќи ја земјата во проинтегративниот и либерален камп во рамките на ЕУ.

Умерено-левичарскиот Глас на Петер Пелегрини, поранешен член на СМЕР-ССД и премиер во 2018-2020 година, се смета за трет најсилен кандидат и може да има одлучувачко влијание врз формирањето на владата. Пелегрини ги остави сите опции отворени, но оваа недела изјави дека неговата партија е поблиску до Фицо.

Фицо се здоби со популарност поради внатрешните борби во централнодесничарската коалиција, чија влада падна минатата година, што ги поттикна предвремените избори.

Неговите проруски ставови ги следат расположенијата во словачкото општество, традиционално релативно пријателски настроено кон Русија. Овие чувства се засилени со проруски наративи и дезинформации на социјалните мрежи.

„Фицо профитираше од сета вознемиреност предизвикана од пандемијата и војната, гневот што се прошири низ Словачка во последните три години“, рече социологот Михал Вашечка.

Фицо вети дека ќе ги прекине воените испораки на Украина и ќе продолжи со мировните преговори. Тоа е позиција блиска до онаа на унгарскиот лидер Виктор Орбан, но отфрлена од Украина и нејзините сојузници, кои велат дека тоа само ќе ја охрабри Русија. Тој, исто така, ги критикуваше санкциите против Русија и ги бранеше националните права на вето во ЕУ.

Но, Фицо, исто така, беше прагматичен лидер во минатото, што според странските дипломати и аналитичари може да го ублажи неговиот надворешнополитички пресврт.

Аналитичарите и дипломатите исто така рекоа дека на Словачка, со овогодинешниот најголем буџетски дефицит во еврозоната од речиси 7 отсто од бруто домашниот производ, многу и се потребни средства од ЕУ за модернизација и закрепнување. Така, секоја влада би размислила двапати пред да влезе во конфликт со Брисел за прашања како владеењето на правото.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More