Home » Славниот тренер Ериксон откри дека се бори со ракот

Славниот тренер Ериксон откри дека се бори со ракот

by Журнал

Шведски познатиот фудбалски тренер Свен Ериксон (75)  откри дека боледува од рак на панкреас и дека наскоро ќе го напушти овој свет. Тој откри дека во најлошото сценарио му останува уште една година живот.

„Сите знаат дека имам болест која не е добра. Сите претпоставуваат дека имам рак и се во право. Но, ќе се борам додека можам. Не можете да бидете целосно сигурни. Подобро е да не размислувате за тоа“, изјави Ериксон.

Ериксон беше тренер на Бенфика, Рома, Фиорентина, Сампдорија, Лацио, Манчестер Сити и Лестер. Беше селектор и на Англија, Мексико, Брегот на Слоновата Коска и Филипините, каде последниот селекторски ангажман го имаше во 2019 година. Најдобрите години од неговата кариера се поврзуваат со Серија А, а особено со Лацио, со кого освои седум трофеи, вклучувајќи ја и тројната круна во сезоната 1999-2000, како и Купот на победниците на куповите во претходната.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More