18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Скопје новата година ја започна со бистар воздух

Најчитани вести

Скопјани деновиве се сведоци на прекрасни глетки од нивните балкони кон околните планини. Пролетното време ги раззелени и тревниците, а омилените места како Водно, Градски Парк, Сарај и Гази Баба се преполни како да е месец март.

– Скопје никогаш не било посончево, потопло и почисто на 31.12. Ко другчије каже, тај клевече и лаже!, вели авторот на фотографиите Жарко Трајаноски.

Чистиот воздух овозможи и спектакулрани глетки кон полната месечина која се појави за нова година.

Скопје. Фото: Жарко Трајаноски

Топлиот бран започна во деновите пред Нова Година, а и целиот месец декември помина без подолги периоди на надминати вредности на мерните станици.

Мерните станици на последниот ден од 2020 и на првиот од 2021 година, даваат и најавуваат охрабрувачки резултати.

Впрочем, оваа зима сè уште не се воведени итни мерки како резултат на зголемена загаденост, нешто на што навикнавме последните неколку години.

фото: Жарко Трајаноски

подготвил: Ј. Ѓорѓиоски

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com