Home » „Skoda“ ја лансираше најмоќната верзија на електричниот „Eniaq“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Skoda“ ја лансираше најмоќната верзија на електричниот „Eniaq“ (ФОТО/ВИДЕО)

by Журнал.мк

Чешката компанија „Skoda“ ја надополни гамата на својот прв 100% електричен „SUV“, моделот „Enyaq iV“ со спортска верзија. Skoda „Enyaq iV RS“ нуди многу моќ и голем багажник, уверуваат производителите.

Со поспецифично поставување на шасијата, новиот „Enyaq iV RS“ го дели истиот погонски агрегат како и „Enyaq Coupé iV RS“ кој беше претставен на пролет. Има два електромотори кои развиваат вкупна моќност од 300 ks, погонот е на сите четири тркала. Батеријата е со капацитет од 82 kWh, максималната километража е нешто повеќе од 500 km со едно полнење.

Дополнително, има нов вграден полнач од 11 kW кој овозможува батеријата да се наполни од 10 до 80 проценти за само 36 минути благодарение на зголемувањето на моќта на „DC“ полнење на 135 kW. Забрзувањето до 100 km/h трае 6,5 секунди, максималната брзина е 180 km/h.

Во зависност од изгледот, автомобилот може да се земе како нова верзија со највисоки перформанси на популарниот „Skoda Enyaq iV“ или попространа и попрактична верзија на „Skoda Enyaq Coupe iV vRS“ со багажник од 585 литри. „Enyaq iV RS“ има различни начини на возење, дебитирајќи го „Traction“ за нерамни површини. Останатите се „Eco“, „Comfort“, „Normal“ и „Sport“.

Естетски, „Skoda Enyaq iV RS“ се одликува со поагресивна слика, нагласена со преден браник со голема трапезоидна решетка во сјајна црна боја со бели ленти. Матрикс „LED“ фаровите се затемнети, 20-инчните алуминиумски тркала се стандардни, а 21-инчните се опционални. Машината се наоѓа 15 mm пониско од стандардниот „Enyaq“ благодарение на новата спортска суспензија.

Внатрешноста нуди загреани спортски седишта со интегрирани потпирачи за глава и поголема странична потпора, обложени со црна алкантара. Посебна декорација имаат и панелите на вратите и дигиталната контролна табла. Постојат две опции за внатрешни работи – „RS Lounge“ и „RS Suite“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More