20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Škoda со тизер го најави ентериерот на Vision 7S концептот

Најчитани вести

Чешкиот производител со тизер скица го најави изгледот на кабината на концептот Vision 7S како најава за новиот дизајнерски јазик

По објавувањето на првиот тизер за екстериерот, Škoda објави официјална скица на која е прикажана контролната табла на претстојниот концепт Vision 7S. Новиот концепт се очекува да го најави новиот дизајнерски јазик „Modern Solid“ на Škoda, кој ќе биде прифатен од сите негови идни сериски модели.

И покрај тоа што е бренд фокусиран на вредност, Škoda е позната по тоа што нуди некои од најдобрите ентериери во групацијата VW, и во поглед на дизајнот, практичноста и перцепираниот квалитет за цената. Следниот чекор од стратегијата е прикажан на скицата, со помодерна, но сепак минималистичка поставеност. Новиот дизајн на контролната табла е симетричен, со стил на обвивка што ја нагласува внатрешната ширина.

Најголема новина е новиот самостоен инфозабавен екран на допир во портрет ориентација. Компанијата не ја откри големината на екранот, но изгледа поголем од се што сме виделе од Škoda. За среќа, дизајнерите ги чуваа контролите за климатизација во посебен дел на централната конзола, со вистински копчиња наместо површини чувствителни на допир, кои често се фрустрирачки за користење. Под контролите за климатизација, има две големи копчиња и уште една ротирачка контрола. Škoda, исто така, зборува за „специјални прегради за складирање каде што патниците можат да ги прикачат своите паметни телефони“.

Нов управувач
Управувачот доаѓа со рамен врв и дно и четири краци. Еден од нив изгледа како подлога за допир, додека ротирачките копчиња од двете страни може да му овозможат на возачот да управува со инфозабавата без да ги тргне рацете од воланот. Можеме да видиме и прилично мал дигитален инструмент кластер. Целосно електричниот концепт ќе биде со седум седишта, со распоред во три реда.

Светската премиера е планирана да се одржи на 30 август кога ќе го добиеме првиот увид за тоа како Škoda замисли минималистички, но функционален ентериер. Чешкиот производител на автомобили се подготвува за многу нови и ажурирани лансирања на модели, вклучувајќи благи фејслифи за Scala, Kamiq и Octavia, плус целосно новата генерација на Superb што доаѓа и во седан и во комби форми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com