Home » Синдикат од Република Српска со поддршка за Независниот синдикат на здравствени работници при КСОМ

Синдикат од Република Српска со поддршка за Независниот синдикат на здравствени работници при КСОМ

by Журнал

Самостојниот синдикат на работници во здравството и социјална заштита од Република Српска даде поддршка за Независниот синдикат на здравствени работници при Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ).

Со поддршката изразена на социјалните мрежи, тие потсетуваат на некои од барањата на Независниот синдикат на здравствени работници – нов колективен договор, зголемување на платите за 30 отсто, бенефициран работен стаж, трансформација на работниот договор и зголемување на надоместокот во поглед на работата на местата со зголемен ризик – инфекции.

Националниот координатор на Независниот синдикат на здравствени работници, Боби Бојчевски повтори дека добро е што ќе има нови 1.117 вработувања во здравствениот сектор, но, предност да имаат тие кои работеле со години под договор на дело.

– Бидејќи законот за трансформација веќе не постоел, ние и вработените што подолго работат со договор на дело, се плашиме, на јавните огласи, да не влезат на работа сосема други луѓе од надвор, наместо овие, кои со години работеле со договор на дело. Затоа, освен основните барања во конкурсот, диплома и лекарско, замолуваме до министерот, да има услов од доказ за работно ангажирање од над три или четири години за да не се вработуваат без искуство, кога веќе има луѓе со искуство, нагласи Бојчевски кон крајот на декември.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More