9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Силјановска: Иако Уставот не дозволува воено лице на чело на МВР, ПРЕСЕДАСНИ ИМАЛО ДОСЕГА

Најчитани вести

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова во изјава за ТВ Сител, потенцира дека Уставот не дозволува воено лице на чело на МВР, но имало преседани.

-Нашиот Устав е напишан во духот на т.н. цивилна контрола на безбедносните служби и според него со МВР и Министерството за одбрана може да раководи само цивилно лице, а доколку се работи за субјект кој претходно имал функција во полицијата или во одбраната, потребно е да поминат најмалку 3 години за да може тој да биде министер за внатрешни работи или за одбрана, така вели членот 97, рече Силјановска и додаде:

„Има држави како Турција или Руската Федерација, Азербејџан каде што и воени лица може да бидат на чело на министерство за одбрана, но она што сакам да го потенцирам е дека ова не е преседан, туку е еден во серијата на преседаните. Некогаш беше министер за внатрешни работи Силјан Аврамовски, значи на него не се примени членот 97, истото важи и за министерот Митко Чавков, а во моментов истото важи и за заменик-министерот за одбрана Беким Максути“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести