Home » Силен земјотрес ја погоди Грција, луѓето на плажите во паника

Силен земјотрес ја погоди Грција, луѓето на плажите во паника

by Журнал.мк

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција.

Според првата снимка на Геодинамичкиот институт во Атина, земјотресот се случил во 20:34 часот, а неговиот епицентар се наоѓа на 10 километри југозападно од Андравида.

Фокусната длабочина на земјотресот била 14,1 км.

Потресот особено бил почувствуван во Илија, Ахаја и Закинтос.

Корисниците на социјалната мрежа „Х“ коментираат дека тресењето било толку силно, што било забележливо дури и на плажите.

„Некаде таму имаше 4.8 пред малку. Добро го слушнавме на плажата каде што сме“

„Се слушна и на плажата во Пиргос…#земјотрес“

„4.9 на плажата Вартоломеј во фокусот…“

Засега нема пријави за штети или повредени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More