Home » Шведска влегува во НАТО – Орбан попушти по неколкумесечните дипломатски расправии

Шведска влегува во НАТО – Орбан попушти по неколкумесечните дипломатски расправии

by Журнал.мк

Унгарскиот парламент го одобри членството на Шведска во НАТО, речиси две години откако историски неутралната земја поднесе барање за влез во западната воена алијанса!

Гласањето, кое се одржа во понеделникот во Будимпешта, уследи по состанокот меѓу шведскиот премиер Улф Кристерсон и неговиот унгарски колега Виктор Орбан, на кој тие се согласија да ги остават настрана нивните разлики.

Минатиот месец Турција го одобри влезот на Шведска во НАТО, со што Унгарија стана последната земја што не го стори тоа.

Пресвртот дојде откако лидерот на владејачката парламентарна група Фидес минатата недела предложи прашањето да се покрене во унгарскиот парламент во понеделник, кога тој повторно беше отворен по зимскиот распуст.

Шведска поднесе барање да се приклучи во мај 2022 година, во исто време со Финска, во историска промена во нејзината безбедносна политика, поттикната од руската инвазија на Украина.

Одлуката сега ќе биде испратена до привремениот претседател на Унгарија, Ласло Кевер, кој ќе има рок од пет дена да ја потпише и да ја испрати до американскиот Стејт департмент во Вашингтон.

Според протоколот на НАТО, американската влада мора да биде известена за ратификација на нова земја од земјите-членки.

Генералниот секретар на НАТО потоа ја поканува новата земја да пристапи кон договорот кој потоа се испраќа до американскиот Стејт департмент, кој формално ги поканува да станат членки.

Орбан ја поздрави „новата фаза“ на соработка меѓу Унгарија и Шведска.

– Да се ​​биде членка на НАТО значи дека сме подготвени да гинеме еден за друг. Се заснова на меѓусебно почитување. Да се ​​преземе тој процес со соодветно темпо беше мудро – рече Орбан на новинарско прашање што ја натера неговата земја да се откаже од противењето на Шведска во НАТО.

Тоа беше пресвртница за умерената централно-десничарска коалициска влада на Кристерсон, поддржана од екстремно десничарските Шведски демократи, која се бори со прашањето на НАТО откако ја презеде социјалдемократката Магдалена Андерсон во 2022 година.

– Ги почитуваме меѓусебните разлики и понекогаш постигнуваме добри компромиси. Сега влегуваме и во заедничка НАТО соработка токму со ставот дека сме подготвени да се бориме еден за друг во опасно време – рече Кристерсон.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More