Home » Што се случува со телото ако престанете да јадете шеќер

Што се случува со телото ако престанете да јадете шеќер

by Журнал

Јадењето премногу шеќер е поврзано со многу од водечките причини за смрт, вклучувајќи срцеви заболувања, одредени видови на рак и дијабетес тип 2, меѓу другите. Сепак, клучната фраза овде е „премногу“. Шеќерот може да биде дел од здрава, урамнотежена исхрана – на крајот на краиштата, примарен извор на гориво на нашиот мозок е гликозата. Здравствените проблеми се јавуваат само кога јадете повеќе шеќер отколку што ви треба.

Иако би било неверојатно тешко да го исфрлите целиот шеќер од вашата исхрана бидејќи целата храна со јаглени хидрати се разложува на шеќер во телото што се користи за енергија, паметно е да се фокусирате на намалување на внесот на додадени шеќери. Додадените шеќери се оние што природно не се наоѓаат во целата храна, како што се овошјето и зеленчукот.

Некои од почетните симптоми на откажување од шеќер вклучуваат: главоболки, промени во расположението, замор, вртоглавица и слаба концентрација.

Хронично високиот внес на шеќер предизвикува вашето тело да ослободува многу инсулин, што може да доведе до отпорност на инсулин – состојба кога клетките не реагираат добро на инсулинот и, како што сугерира името, стануваат отпорни на него. Со елиминирање на шеќерот, нивото на инсулин станува постабилно, намалувајќи го ризикот од развој на отпорност на инсулин и помагајќи го целокупното метаболичко здравје.

Кога прв пат ќе го исфрлите шеќерот од вашата исхрана, веројатно ќе се чувствувате раздразливи и нервозни. Додека почетното „високо ниво на шеќер“ може да доведе до привремено подобрување на расположението, последователниот пад на шеќерот во крвта може да доведе до пад на расположението, потенцијално зголемувајќи ги чувствата на анксиозност.

Заедно со холестеролот, вашето тело произведува супстанца наречена триглицерид, која е како „меки“ маснотии во крвта што може да доведе до блокади и мноштво други поврзани проблеми. Триглицеридите се форма на складирање на вишокот шеќер, така што намалувањето на шеќерот може да ги намали нивоата на триглицериди и да помогне да го одржите вашиот тикер во добра форма.

Исклучувањето на шеќерот од вашата исхрана природно го намалува вкупниот внес на калории, а внесувањето помалку калории потенцијално може да доведе до губење на тежината. Намалувањето на внесот на шеќер, исто така, може да го намали ризикот од хронично воспаление, потенцијално намалувајќи го ризикот од овие хронични состојби.

Кога прв пат ја исклучувате слатката храна, вообичаено е да се чувствувате уморни или летаргични, бидејќи телото првично може да се бори да генерира енергија без дневна доза шеќер. Покрај тоа, високиот внес на шеќер често доведува до брзо зголемување на енергијата проследено со голем пад.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More