Home » Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

by Журнал.мк

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес изјави денеска дека шпанските воени бродови и борбени авиони распоредени во Источна Европа не се офанзивни, туку се фокусирани на стабилност и одвраќање.

„Ова се постојани мисии на стабилност и одвраќање и на никаков начин не се офанзивнии“, рече Роблс за време на интервјуто за радио станицата SER, според Ројтерс.

Шпанија претходно распореди борбени авиони во балтичките земји за да придонесе во програмата за воздушно надгледување на НАТО.

Министерот Роблес минатата недела изјави дека Шпанија испратила и два воени брода во Медитеранот и Црното Море и дека размислува да испрати уште воени бродови во Бугарија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More