Home » Шмит: Чувствувам дека сум гарант за постоењето на Република Српска како дел од Босна и Херцеговина

Шмит: Чувствувам дека сум гарант за постоењето на Република Српска како дел од Босна и Херцеговина

by Журнал.мк

Високиот претставник на Европската унија во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, изјави дека чувствува дека е гарант за постоењето на Република Српска како дел од таа земја и дека средбата што ја имал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, била договорена на Минхенската безбедносна конференција во февруари.

На прашањето дали има БиХ без Република Српска, тој одговори: „Воопшто не. Значењето на Босна и Херцеговина беше дефинитивно изразено во Дејтон. Затоа морам да кажам и ќе повторам, чувствувам дека сум гарант за постоењето на Република Српска како дел од Босна и Херцеговина“.

„Многу јасно, без Република Српска, ова не би била истата Босна и Херцеговина. Така, јас сум многу силно посветен на постоењето на целосна БиХ“, изјави Шмит за весникот Данас.

Според неговите зборови, „претседателот на Република Српска Милорад Додик знае да биде конструктивен“.

„Во нормални денови Милорад Додик, кого исто така го познавам долги години, а тој ме познава, може да биде конструктивен. „Понекогаш имам впечаток дека некои изјави го прават поголем непријател на себе, отколку на иднината на Босна и Херцеговина“, рече Шмит.

На прашањето зошто имало средба со Вучиќ откако тој, Шмит, донесе измени на изборниот закон во Босна и Херцеговина, тој одговори: „Имав средби со претседателот Вучиќ пред неговото претседателствување, морам да кажам, доста често. Овој состанок го договоривме токму на Минхенската безбедносна конференција – време е да се најде соодветно време за сите и така дојде до денешниот состанок“.

Шмит рече и дека гледа оти Дејтонскиот мировен договор и Уставот на БиХ „не одговараат на сите прашања што ги видовме во последните 30 години“.

„Затоа цврсто се залагам за дискусија – какви амандмани треба да направиме, како некои работи да ги олесниме?“, рече Шмит.

Според него, „демократијата понекогаш знае да биде досадна: седите и разговарате и не донесувате одлука брзо“.

„Но, подобро е да седите и да разговарате отколку да пукате. И ова е едноставна порака. Зошто младите ја напуштаат Босна и Херцеговина? Затоа што изгубија доверба дека одговорните луѓе можат да ги решат проблемите“, рече високиот претставник на ЕУ за Босна и Херцеговина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More