Home » Шкотскиот министер за здравство поднесе оставка поради сметка од 13.000 евра за роаминг за службен таблет

Шкотскиот министер за здравство поднесе оставка поради сметка од 13.000 евра за роаминг за службен таблет

by Журнал

Шкотскиот министер за здравство Мајкл Метесон денеска поднесе оставка.

Како што наведе, дал оставка за да не се меша во работата на Владата откако е откриено дека на деловен таблет направил сметка од околу 13.000 евра во ноември 2022 година за време на семеен зимски одмор во Мароко.

Метсон на платформата Х напиша дека очекува истражниот процес за случајот да биде завршен во „наредните недели“, но дека одлучил да поднесе оставка за да не ја наруши работата на шкотската влада, објави Политико.

Меѓупартиското тело на шкотскиот парламент започна истрага во ноември минатата година, откако беше откриено дека министер земал официјален iPad и го однел со себе во еднонеделна посета на Мароко.

Трошоците за деловниот iPad на Matheson првично беа покриени од шкотскиот парламент финансиран од даночните обврзници, за кој министерот рече дека го користи уредот само за работа. Метесон ги врати парите откако шкотските медиуми ги објавија наводите во ноември минатата година.

Метесон потоа рече, под притисок на вниманието на јавноста, дека неговите синови гледале фудбал на уредот и на тој начин направиле висока сметка за роаминг.

Шкотскиот премиер Хумза Јусаф силно го поддржа Матесон минатата година и одби да го отпушти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More