Home » Шише вода содржи 240.000 парчиња нанопластика

Шише вода содржи 240.000 парчиња нанопластика

by Журнал

Пластичните шишиња со вода содржат стотици илјади токсични микроскопски пластични честички, открија нови истражувања. Британски „Дејли мејл“ објави дека наодите, најверојатно, ќе го шокираат секој што преминал од чешма на пакувана вода верувајќи дека е подобро за здравјето. Пиењето вода од шише може да значи дека го загадувате вашето тело со мали парчиња пластика за кои научниците стравуваат дека може да се акумулираат во вашите витални органи и да предизвикаат непознати здравствени импликации.
Нанопластиката веќе е поврзана со рак, проблеми со плодноста и со вродени дефекти. Научниците што користат најнапредни техники за ласерско скенирање пронајдоа просечно 240.000 пластични честички во шише вода од еден литар во споредба со 5,5 на еден литар вода од чешма.
Истражувачите на Универзитетот во Колумбија тестираа три популарни бренда на шише вода продадени во САД и, користејќи ласери, ги анализираа пластичните честички што ги содржеа на само 100 нанометри во големина. Честичките – нанопластика – се многу помали од микропластиките претходно откриени во пакувана вода. Сепак, честичките се сметаат за потенцијално токсични бидејќи се толку мали што може да влезат директно во крвните клетки и мозокот. Овие микроскопски честички носат фталати – хемикалии што ја прават пластиката поиздржлива, флексибилна и подолготрајна.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More