22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Шест бели ковчези пред црквата на БиХ: Луѓето се простува од младите кои се загушија

Најчитани вести

Иван Миличевиќ, Стипе Ромиќ, Шана Павковиќ, Миа Солдо, Стипе Павковиќ и Марија Павковиќ, кои починаа на новогодишната ноќ од гушење со гас во викенд куќа, ќе бидат погребани денеска пред црквата Свети Јован Крстител на Ракитно.

Во истата црква започнаа погребните обреди и молитви, а заедничката миса е предводена од епископот мостарски и дувањски и апостолскиот администратор на Требиње и Мркањ, Петар Палиќ.

Ковчези со телата на жртвите се изложени пред црквата. Мирела Резо и Стјепан Јукиќ беа погребани вчера. Потсетуваме, четири девојчиња и четири момчиња беа трагично убиени на новогодишната ноќ во Трибистово кај Посушје.

Вчера беа погребани Мирела Резо и Стјепан Јукиќ .Гробиштата на Мартиќ Криш беа премали за секој што сакаше да им подаде рака на родителите и да им испрати утешни зборови за двајца млади кои си заминаа од овој свет.

Осуммината тинејџери во Посушје, Босна и Херцеговина се задушиле од отровен гас од агрегаторот за греење во викенд куќата во која славеле Нова година.

Според новите детали објавени во локалните медиуми, агрегаторот се наоѓал во остава на северната страна на куќата. Во оставата едната врата била затворена, другата подоотворена, а спроти просторијата во која биле тинејџерите имало прозор.

За време на истрагата било утврдено дека прозорот бил полуотворен и, најверојатно, на тој начин, издувните гасови – јаглероден моноксид, стигнале до собата во која биле осумте млади луѓе, пишува „Дневни аваз“.

Осуммината починати ја дочекале Новата година заедно со уште шест пријатели, кои по забавата, во четири часот наутро, си заминале во соседната куќа. Едниот од нив во 10 часот наутро ги пронашол своите пријатели мртви.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com