Home » Шефот на либанската дипломатија бара од Хезболах да не одговара за убиството во Ал-Арури

Шефот на либанската дипломатија бара од Хезболах да не одговара за убиството во Ал-Арури

by Журнал

Либанскиот министер за надворешни работи Абдала Бу Хабиб изјави дека неговата влада разговара со Хезболах за „да му укаже на движењето дека не треба да одговори“ на убиството на високиот функционер на Хамас, Салех ал-Арури, во Бејрут.

Хабиб изјави за Би-би-си дека либанската влада не им кажува на претставниците на Хезболах што да прават, туку дека води дијалог со нив.

– Во следните 24 часа ќе биде јасно дали реагираат или не. Многу сме загрижени, Либанците не сакаат да бидат вовлечени, дури ни Хезболах не сака да биде вовлечен во регионална војна – рече Хабиб.

Тој го повика Западот „да изврши притисок врз Израел да престане со секое насилство и сите дејствија, не само во Либан, не само во Бејрут, туку и во Газа“.

Хезболах претходно соопшти дека убиството на високи функционери на Хамас во Бејрут претставува „сериозен напад врз Либан“ и „опасен развој“ во војната со Израел.

– Ова злосторство нема да остане неодговорено и казнето. Верни сме на нашите принципи и обврски кои самите си ги дадовме. Ова е ден што ќе го паметиме – објави Хезболах на Телеграм.

Тие додаваат дека убиството на Салех ал-Арури, еден од највисоките функционери на Хамас, и неговите колеги „во срцето на предградијата на Бејрут е сериозен напад врз Либан, неговиот народ и суверенитет“.

Палестинската милитантна група Хамас претходно потврди дека во, како што рече, израелски напад врз предградијата на Бејрут, загинале Ел Аури и двајца водачи на нејзината елитна бригада Ал Касам.

Во нападот во кој се погодени простории на Хамас загинаа вкупно шест лица.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More