Home » Северна Кореја испрати 250 балони со ѓубре кон Јужна Кореја, затворен аеродромот во Сеул

Северна Кореја испрати 250 балони со ѓубре кон Јужна Кореја, затворен аеродромот во Сеул

by Журнал.мк

Северна Кореја лансираше повеќе од 250 балони со ѓубре кон Јужна Кореја во текот на ноќта, соопшти денеска јужнокорејската војска.

Тоа е шесто вакво лансирање од крајот на минатиот месец, а поради тоа аеродромот во близина на Сеул беше затворен околу три часа, пренесува Јонхап.

Околу 100 балони, главно со отпадна хартија и други отпадни материјали, слетале во Сеул и во северниот дел на провинцијата Ѓеонгги, соопшти Генералштабот на корејската армија.

Домашните и меѓународните летови беа суспендирани или одложени околу три часа на меѓународниот аеродром Инчеон, западно од Сеул, од 1:46 часот утринава по локално време, според Јонхап.

Анализата на балоните покажала дека тие не содржат отровни материи, се наведува во соопштението на јужнокорејската војска.
Со последната серија, Северна Кореја се проценува дека лансирала повеќе од 2.000 балони кои носат остатоци од 28 мај, според Јонхап. Како одговор, на 9 јуни, за првпат по шест години, Јужна Кореја почна да емитува говори против владата на Пјонгјанг преку звучници во пограничната зона.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More