5.8 C
Skopje
Saturday, March 25, 2023

Северина со вртоглава сума за Нова Година, а доби уште една причина за радост

Најчитани вести

Северина Којиќ, поротник за медиуми, која ја следеше пресудата на судот дека нејзиниот син Александар живее со неговиот татко Милан Поповиќ, донел голема новогодишна такса. Според хрватските медиуми, на Севејите ќе им бидат потребни дури 62.000 евра за настап во Пореч.

Медиумската фама која се крена околу старателството на синот на Северина на пејачката и донесе поголема сума за нејзините настапи. Имено таа според хрватските медиуми за Нова година ќе земе дури 62.000 евра. Претходно таа  не можеше ни дупло помалку да земе.

Секако, исходот од ситуацијата не го иницираше самата пејачка, но тоа сигурно и е од корист. Голем дел од јавноста ја поддржа Северина кога беше донесена пресуда дека нејзиниот малолетен син ќе помине повеќе време со својот татко Милан Поповиќ и доби огромна поддршка од еминентни адвокати, славни личности и колеги. Сето ова влијаеше на зголемувањето на нејзината популарност како музичка ѕвезда, што е потврдено од неспорни факти.

Според хрватските медиуми, Северина ќе добие околу 62 000 евра за концерт во Пореч, што значи дека таа ќе биде платена најмногу за настанот во 2020 година од сите изведувачи од таа земја. Покрај тоа што заработува многу пари, Северина има уште една причина да биде среќна затоа што ќе биде со својот син на новогодишната ноќ. – Мојата прва желба во 2020 година веќе се оствари. Имено, на последниот ден од старата година мојот син и јас ќе бидеме заедно – изјави таа за Глорија.хр.

Судот во Загреб да донесе контроверзна пресуда, предизвикувајќи лавина од негативна реакција на јавноста во регионот, кариерата на Којиќ беше на нозе. Ја прекина нејзината 17-годишна соработка со менаџерот Томислав Петровиќ, албумот не помина како што се очекуваше на почетокот, некои концерти беа откажани, а таа мораше да ги намали трошоците за нејзините настапи. Да ги влоши работите, таа исто така имала проблеми со банките поради нередовни отплати на војната за заем, па морала повторно да позајми и да го рефинансира заемот. Тоа одеднаш се смени, па таа го направи турнејата, а сега договори огромна такса.

Исто така, беше објавено дека таа барала 40.000 евра од сопственикот на еден клуб во 2019 година, но тој и рекол дека може да издвои „само“ 20,000 за неа, што таа не ги прифати. Откако сфати дека нема да настапи никаде на најлудата ноќ, Северина отпатува на Малдивите.

Најнови вести