Home » Семејството на загинатото авганистанско девојче поднесе нова уставна тужба

Семејството на загинатото авганистанско девојче поднесе нова уставна тужба

by Журнал.мк

Адвокатите на семејството на Мадина Хосеини, авганистанското девојче кое загина во железничка несреќа откако беше бркана од полицијата на хрватско-српската граница, поднесоа нова уставна тужба бидејќи органите на редот повторно ги отфрлија кривичните пријави на семејството, Центарот за мировни студии (CMS).

Тие потсетуваат дека Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) со пресуда од 2021 година ја утврди одговорноста на Хрватска за смртта на Мадина – и на тој начин, како што велат, конечно постигна дел од правдата за нејзиното семејство.

„Тоа беше важен момент за остварување на правото на вистината на ова семејство кое доживеа непремостлива загуба токму на хрватските граници, како и исправање на долгогодишните неправди што им беа направени од хрватските институции, вклучително и претходните пресуди на Уставниот дуд“, посочува CMS.

Тие наведуваат дека две ипол години по пресудата на ЕСЧП, хрватските органи на прогон повторно ја отфрлиле кривичната пријава на семејството и „седум ипол години по смртта на Мадина… одбиле ефикасно да ја истражат одговорноста на оние кои незаконски ја депортирале мајката и нејзините шест деца, поради што детето го загубило животот“.

Во решението за отфрлање на кривичната пријава, посочуваат, се наведува дека доказите не упатуваат на постоење на никакво незаконско однесување на хрватската гранична полиција кон семејството ноќта на смртта на Мадина.

„Тоа е наведено токму спротивно на наодите на ЕСЧП, кој изрично го призна семејството како жртва на незаконско протерување од страна на Република Хрватска, што резултираше со загуба на животот на шестгодишното девојче Мадина“, според CMS.

„ЕСЧП ја повика Република Хрватска да го реши сè уште отвореното прашање на одговорност за смртта на девојчето преку продолжување на истрагата, бидејќи злосторствата против животот не смеат да останат неказнети, со што ќе се дозволи Република Хрватска да се соочи лице в лице. со својата одговорност и да види дали е способна да ја претстави задачата што требаше да ја претстави уште првиот пат. Но, во продолжението на истрагата повторно се направени низа пропусти“, изјави адвокатката Сања Безбрадица Јелавиќ, пренесува CMS.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More