Home » Селмани: Политиката не се бори против криминалот, туку институцијата

Селмани: Политиката не се бори против криминалот, туку институцијата

by Журнал.мк

Башким Селмани уиверзитетски професор во емисијата 24 Отворено рече дека изумирањето на една држава се должи на луѓето кои го победуваат законот, а силаја ја поразува правдара и тоа е основен проблем и често се бара решение за тие проблеми.

– Од владата се бара решение, а на крај разбираме дека самата влада е проблемот. Универзалните права секогаш почнуваат од моментот кога државата ги цени самите институции и правото зависи од институцијата. Кај нас, проблем, не е само правосудството, туку основата комуникација межу институциите. Правата на луѓето се губат токму во нив и никој не води сметка за тоа. Основните темелни вредности за кои идната влада рече дека ќе бори против корупцијата, криминалот и функционирањето на правната држава, а пак профолжува по истото. Политиката не се бори против криминалот, туку институцијата. – рече Селмани.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More