Home » Seat Ibiza доби специјално издание за својата 40-годишнина

Seat Ibiza доби специјално издание за својата 40-годишнина

by Журнал

Seat ја прослави 40-годишнината на својот компактен хечбек Ibiza. Seat Ibiza Anniversary Limited Edition за 2024 година ќе биде достапно во првиот квартал од 2024 година, со неколку специјални елементи и дарежлива опрема.

Визуелно, моделот се одликува со ексклузивната Graphene Grey нијанса, новите 18-инчни алуминиумски тркала кои се обработени во Cosmo Grey и логото „Anniversary Limited Edition“ на Б-столбот. Надградбите во внатрешноста се насочени околу нов пар текстилни седишта, во комбинација со темни алуминиумски мат акценти и натпис во чест на годишнината на страничните прагови.

Компанијата не спомна никакви промени на шасијата или под хаубата, што значи дека специјалната годишнина најверојатно ќе биде придвижувана од испробаниот и тестиран бензински мотор со три цилиндри 1.0 TSI кој испорачува до 110 КС во својата најмоќна форма. Внатрешните снимки откриваат дека примерот на сликата е опремен со автоматскиот DSG, што ја испраќа моќноста на предните тркала.

Seat не соопшти колку единици од Ibiza Anniversary Limited Edition се планирани за европските пазари, а неговите детални спецификации и цени ќе бидат објавени наскоро.

Од неговото претставување во 1984 година, Seat продаде повеќе од 6 милиони примероци од Ibiza, што е најуспешниот модел во историјата на брендот. Оригиналната Ibiza, именувана по островот Ибица, беше дизајнирана од Џорџето Џуџаро, при што Karmann беше одговорен за внатрешноста, а Porsche го презеде развојот на погонската единица.

Актуелната петта генерација на Ibiza дебитираше во 2017 година и доби суптилен фејслифт во 2021 година.

Seat Ibiza Anniversary Limited Edition

Seat е предодреден да стане бренд фокусиран на мобилноста во рамките на VW Group, бидејќи многу попрофитабилната Cupra го украде центарот на вниманието (и сите средства за истражување и развој) од матичната компанија. Според најновите извештаи, Seat нема да лансира нови модели, што значи дека Ibiza, Arona, Leon, Ateca и Tarraco ќе бидат укинати по завршувањето на нивниот сегашен животен циклус.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More